ABD'de bir camiye ilk defa mahya asılacak Merter Platformu Yüzlerce Kütüphane Oluşturma Hedefi Koydu ABD'de öldürülen 3 Müslüman genç defnedildi Neden susuyorsun Cinayetin nedeni "park sorunu"ndan fazlası Katar: Hamas bir terör örgütü değil Gazze'de İsrail karşıtı gösteri İranlı Sünni Alim: Sünnileri devrim kutlamalarına katılmaya çağırdı Görmez: Camilerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz Hasan El Benna'nın torunu: Teslim etmeyin idam edecekler Ahmedinejad: Türkiye ve İran el ele vermesi gerekir ABD'de 3 Müslüman genç öldürüldü

İsrail, 26 Filistinli mahkumu bıraktı

İsrail yönetimi, 1993 yılında imzalanan Oslo Anlaşması'ndan önce tutuklanan 104 Filistinli mahkumdan 26'sını daha serbest bıraktı.

İsrail, 18'i Batı Şeria, 5'i Kudüs ve 3'ü de Gazze'den olmak üzere 26 Filistinli mahkumu Ofer Cezaevi'nden serbest bıraktı. Serbest bırakılan 18 mahkum, Batı Şeria'nın yönetim merkezi Ramallah'a ulaştı.

Filistinli mahkumları başta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas olmak üzere coşkulu kalabalık karşıladı.

ABBAS ESİRLERİ KUCAKLADI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in serbest bıraktığı Filistinli mahkumları Ramallah'taki Başkanlık Sarayı'nda sevinç gösterilerinin yapıldığı bir ortamda karşıladı ve kucakladı.

Serbest bırakılan mahkumlar, Başkanlık Sarayı girişindeki merhum Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın kabrini de ziyaret etti.

Abbas, mahkumları karşılama etkinliğinde şunları söyledi:

"Bugün, halkımız, cezaevinden çıkan esirlerimiz ve hepimiz için mutluluk günüdür. Yılbaşı ve Filistin devriminin başlamasının 49. yıl dönümü münasebetiyle mutlu yıllar diliyorum ve halkımızın yeni yılını kutlayarak, gelecek yıla başkenti Kudüs olan bir devlete kurulmuş olarak kavuşmamızı diliyorum."

Abbas, serbest bırakılan mahkumlara tebriklerini sunarak, "Size söz veriyoruz, bu serbest bırakma son olmayacak ve çok yakında arkası gelecek. Size söz verdiğimiz gibi 104 mahkumun tamamı cezaevlerinden çıkarak başka yere değil evlerine gidecekler. Size bunu söz vermiştik ve Allah çıktığımız bu yolu tamamlamamız için yardımcımız olsun" diye konuştu.

Abbas, "Filistin yönetimi, mahkumların tamamı serbest bırakılmadan İsrail ile yapılacak nihai anlaşmayı imzalamayacaktır. Batı Şeria'daki el-Ağvar bölgesi kırmızı çizgimizdir ve ona dokunulmasına izin vermeyeceğiz" ifadesini kullandı.

İsrail yönetimi, daha önce de 26'şar kişilik gruplar halinde 2 defada 52 Filistinli mahkumu serbest bırakmıştı.

İsrail hükümeti, 28 Temmuz'da yapılan bakanlar kurulu toplantısında, Oslo Anlaşması öncesinde tutuklanan 104 Filistinlinin serbest bırakılmasına karar vermişti.

ÜÇ MAHKUM GAZZE’YE GİTTİ

26 Filistinli mahkumdan 3'ü Beyt Hanun sınır kapısından geçerek Gazze'ye ulaştı.

Serbest bırakılan Filistinlilere sınır kapısından itibaren Gazze'ye kadar mahkumların posterlerini ve Filistin bayraklarını taşıyan kalabalık grup eşlik etti.

Mahkumların Gazze'de karşılanmasında, Hamas, İslami Cahad ve Filistin hükümetinin Esirler Bakanlığı'ndan bir komitenin yanı sıra tüm Filistinli grupların temsilcileri hazır bulundu.

Ömür boyu hapse mahkum edildikten sonra İsrail'in Ofer Cezaevi'nden serbest bırakılan Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Halk Cephesi üyesi Mahmud Salman ve Fetih Hareketi'nden İbrahim Ebu Ali ile Rami Berrih Gazze'de sevinç gösterileri eşliğinde ulusal marşlarla karşılandı.

dünya bülteni
2013-12-31 12:07:48
  • Ziyaret: 41363
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0