ABD'de bir camiye ilk defa mahya asılacak Merter Platformu Yüzlerce Kütüphane Oluşturma Hedefi Koydu ABD'de öldürülen 3 Müslüman genç defnedildi Neden susuyorsun Cinayetin nedeni "park sorunu"ndan fazlası Katar: Hamas bir terör örgütü değil Gazze'de İsrail karşıtı gösteri İranlı Sünni Alim: Sünnileri devrim kutlamalarına katılmaya çağırdı Görmez: Camilerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz Hasan El Benna'nın torunu: Teslim etmeyin idam edecekler Ahmedinejad: Türkiye ve İran el ele vermesi gerekir ABD'de 3 Müslüman genç öldürüldü

Ona iyilik yapmayı öğretin

Psikolog Ümran Akıncı, ebeveynlerin ahlaki ve duygusal zekâları yüksek, dayanışma duygularına sahip çocuklar yetiştirmek istediklerini söyledi. Çocuklara örnek olmak için, anne-babaların kendi doğrularını söylemeleri yerine davranışlarında tutarlı olmaları gerektiğini belirten Akıncı, "Hayatta en önemli şeyin okulda yüksek puan almanın olmadığını, iyilik yapma, hayır işleme gibi değerlerin de onlara kazandırılması gerekir. İyilik yapmayı hayat felsefesi haline getirmek gerekir." dedi.

"HAYATTAKİ EN ÖNEMLİ ŞEY YÜKSEK PUAN ALMAK DEĞİL"

Ümran Akıncı, ebeveynlerin çocuklara hayattaki en önemli şeyin okuldaki sınavlarında yüksek puan almak, üniversite sınavında çok yüksek başarı göstermek olmadığını, istediği marka giysinin telefonun derdine düşmenin gereksizliğinin iyi anlatılması gerektiğini söyledi.

Dünyevi hiçbir isteğin sınırının olmadığına dikkat çeken Akıncı, "Arabanın, evin, bilgisayarın, telefonun hep daha yenisi daha güzeli çıkar. Bunlara sahip olamadığı için depresyona girmenin, hayata kahretmenin gereksizliğini görürüz ve gösteririz. Hepimiz gerçek derdi olan insanları görünce ve onlara yardım elimizi uzatınca, kendi dertlerimizi iyileştiririz aslında. Sadakanın ömrü uzattığı hadisini herkes bilir. Sadaka sadece maddi olarak olmayabilir; güler yüz, ilgi, sevgi de sadakadır yerine göre. Osmanlılar döneminde sadaka kutuları olurmuş, kimse kimseyi rencide etmeden yaparmış yardımlarını. Sağ elin verdiğini sol el görmezmiş. İyilik yapmayı hayat felsefesi haline getirmek gerekir." diye konuştu.

Cihan

2012-11-06 02:40:41
  • Ziyaret: 69426
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0