ABD'de bir camiye ilk defa mahya asılacak Merter Platformu Yüzlerce Kütüphane Oluşturma Hedefi Koydu ABD'de öldürülen 3 Müslüman genç defnedildi Neden susuyorsun Cinayetin nedeni "park sorunu"ndan fazlası Katar: Hamas bir terör örgütü değil Gazze'de İsrail karşıtı gösteri İranlı Sünni Alim: Sünnileri devrim kutlamalarına katılmaya çağırdı Görmez: Camilerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz Hasan El Benna'nın torunu: Teslim etmeyin idam edecekler Ahmedinejad: Türkiye ve İran el ele vermesi gerekir ABD'de 3 Müslüman genç öldürüldü

Şam Emevi camiinde ciddi hasar oluştu

Suriyeli muhaliflerin, ülkenin kuzeyinde Halep'te, kentin en eski ve en büyük camisi olan Emevi Camii'ni ele geçirdiği açıklandı.

AFP'nin haberine göre camiye yönelik saldırının birkaç gündür devam ettiğini, çatışma sırasında kullanılan otomatik silah ve bomba atarlar yüzünden 12'inci yüzyıldan kalma binada ciddi hasar meydana geldi. Caminin Müze bölümünde yangın çıktığı, yangının şiddetiyle tarihi eserlerin bulunduğu binada tavanın çöktüğü bildirildi.

Halep'in tarihi merkezinin tümü, UNESCO'nun dünya mirası listesinde bulunuyor. Emevi Camii ise bu merkezin "incisi" olarak kabul ediliyor.

Muhalifler, caminin sadece dini açıdan değil stratejik ve taktik açıdan önemli olduğunu açıkladı.
Caminin ele geçirilişi, kentin diğer Orta Çağ yapıtı Halep Kalesi'nde yerleşen hükümet birliklerinin ikmal kaynağından mahrum kalması anlamına geliyor.

Rusya'nın Sesi

2013-03-02 01:08:26
  • Ziyaret: 28501
  • (Suanki Oy 0.0/5 Yildiz) Toplam Oy: 0
  • 0 0