ABD'de bir camiye ilk defa mahya asılacak Merter Platformu Yüzlerce Kütüphane Oluşturma Hedefi Koydu ABD'de öldürülen 3 Müslüman genç defnedildi Neden susuyorsun Cinayetin nedeni "park sorunu"ndan fazlası Katar: Hamas bir terör örgütü değil Gazze'de İsrail karşıtı gösteri İranlı Sünni Alim: Sünnileri devrim kutlamalarına katılmaya çağırdı Görmez: Camilerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz Hasan El Benna'nın torunu: Teslim etmeyin idam edecekler Ahmedinejad: Türkiye ve İran el ele vermesi gerekir ABD'de 3 Müslüman genç öldürüldü

Esma Yılmaz

Köşe Yazıları

Dua

Esselamu aleykum;

Öncelikle Rabbim hakkı yazan, hakkıyla yazan kullarından eylesin, Rabbimin hoşuna gidecek amellerimizi çoğaltsın(amin) dualarıyla ilk yazıma başlamak istiyorum.

Dua; inanan bir insanın hayatını düzenli bir şekilde akmasını sağlayan, Mevla’sıyla ve hayatla arasındaki pozitif bağdır bence. Evet, dua insanı motive eder. Nasıl mı motive eder? Dua ettiğimizde sağlam bir inanç yapısına sahipsek biliriz ki duamız mutlak kabul edilecektir. Çünkü Rabbim ayetiyle tasdiklemiştir’’ bana dua edin ben onları kabul edeyim.’’ Burada duayı nasıl ettiğimizde önemlidir; dua dil ile kalbin gerçek anlamda buluşmasıyla olur. Yoksa kalp başka bir şey söyler dil başka bir şey söylerse dua özüne kavuşmamış olur.

Duaların hepsini kabul ediliyor dediysek kabul edilmeyenler nedir diyebiliriz. Kabul edilmeyen yoktur aslında. Rabbim bazı dualarımıza hemen icabet eder bazılarına daha geç bazılarına ise bu dünyada değilde ahirette cevap verir. Dualarımızın bizim için hayırlı gördüğüne hemen icabet eder, bazılarının ise zamana ihtiyacı vardır onu bizim için olgunlaştırır zamanı gelince icabet eder. Bazıları ise bizim için uygun olmadığından onlar için ettiğimiz duaları ise hanemize sevap olarak işler. Olmasını çok istediğimiz hepimizin hayatında o anda vazgeçemediğimiz şeylerimiz vardır. Çokça dua ederiz bunlar için oysa çoğu zamanda isteklerimizin hayatımızda hayır mı şer mi olduğunu bilemeyiz. Rabbim yine ayetiyle tasdikliyor’’ sizin hayır zannettiğinizde şer, şer zannettiğinizde hayır olabilir.’’ Dualarımız kabul olmuyorsa Rabbim çok üzülmemeyi nasip etsin. Biliyoruz ki ya zamanı var ya bizim için uygun değil. Hiç mi üzülmeyeceğiz hayatımız da tabiki üzüleceğiz ama böyle düşünürsek çabuk toparlanmamıza sebep olabilir. İnanan insan bilmelidir ki duasız hayat olmaz, Rabbim bizleri var etmişse bizleri gözetip koruyan ve bizleri dinleyendir. Bir sonraki dua ibadetin özüdür yazımda buluşmak dileğiyle bol dualı günler diliyorum. Allah a emanet olun…

2012-12-12 19:45:19
Okunma Sayısı: 35842
Yasal Uyarı: Alem-i İslam yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Yazarın Önceki Yazıları: